Otyłość to choroba, z którą należy walczyć nie tylko w sferze fizycznej, ale i psychicznej.


Dzisiejsza medycyna zna już wiele odpowiedzi dotyczących przyczyn otyłości, jej skutków i metod leczenia. Leczenie ograniczone jest jedynie do współistniejących chorób ściśle powiązanych z otyłością. Problem leży jednak głębiej. Otyłość powstaje na skutek nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie. Ten tłuszcz jest wynikiem nieodpowiedniego stylu życia, złych nawyków żywieniowych, których przyczyny są różne.

Objadanie się jest rodzajem uzależnienia, z którym, podobnie jak z innymi uzależnieniami, warto i trzeba walczyć. Osoba otyła powinna przestrzegać ustalonego programu ćwiczeń i diety skomponowanej specjalnie dla konkretnej osoby. Co jednak, jeśli przyzwyczajenia do , np. jedzenia słodyczy dla poprawienia nastroju, są silniejsze?
W takich sytuacjach wspaniałą metodą może okazać się terapia stosowana przez doktora Michaiła. Hipnoza i dodatkowe niekonwencjonalne metody leczenia wpływają pozytywnie na psychikę i nastawienie pacjenta. Doktor pomaga zrozumieć problem, sprawia, że pacjent staje się optymistą, a zdrowe odżywianie to normalna sprawa. Głód psychiczny już nie rujnuje naszego programu i z chęcią przystępujemy do ograniczenia jedzenia, diety, treningu po to, by powrócić do odpowiedniej wagi, by poczuć , że zwyciężyliśmy z otyłością i jej skutkami. Poczujemy się o wiele lepiej.
Poprzez hipnozę w stanie czuwania pan Michaił ma stały kontakt z pacjentem, który odtwarza fragmenty swojego życia po to, aby wyodrębnić przyczynę powstania problemu. Jeśli zostanie ona odnaleziona, sukces gwarantowany. Otyłość to przede wszystkim problem psychiki. Ważne jest zrozumienie swoich działań, przyczyn objadania się i później ułożenie planu dalszego działania. Dzięki terapii jesteśmy w stanie zapanować nad organizmem, wyzbyć się złych nawyków by wyglądać lepiej i czuć się atrakcyjnie z zdrowo.

1. Krótko o otyłości

Otyłość to choroba, dotykająca coraz większa liczbę osób, niezależnie od wieku. Osoby otyłe powinny zacząć odpowiednie leczenie, które pozwoli na zredukowanie masy ciała i wykluczenie ewentualnych chorób, mogących mieć wpływ na otyłość czy z nią związanych. Do badania otyłości służy wskaźnik BMI (indeks masy ciała) , który określa stosunek masy ciała do wzrostu i jeśli wynosi ponad 30 – oznacza otyłość.
Od nadmiaru tkanki tłuszczowej zgromadzonej w naszym organizmie nie trudno o inne choroby, dla których ryzyko wystąpienia się zwiększa wraz z nasza wagą, np. cukrzyca, choroby serca, układu krążenia, zapalenia stawów, bezdech czy rak. Otyłość ma wpływ na dalszą długość życia – skraca je znacznie.
Przyczyny powstawania otyłości, która nie wynika z innych chorób, jest nadmierna ilość kalorii spożywana w ciągu dnia, w nieregularnych odstępach, bez dodatkowo zwiększonej aktywności fizycznej. Przyczyna otyłości może być związana także z uwarunkowaniami psychicznymi.
Otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą w Polsce choruje coraz więcej osób (około 50-60% kobiet i mężczyzn cierpi na nadwagę lub otyłość).
W diagnostyce otyłości ważne jest rozpoznanie przyczyny powstania takiej nadwagi.
Główny podział to otyłość pierwotna i wtórna.
Skutki powstania otyłości pierwotnej to przede wszystkim czynniki genetyczne, biologiczne, psychiczne czy styl życia jaki prowadzimy, odżywianie..
Otyłość wtórna może wynikać z innych chorób, np. metabolicznych, tarczycy, układu nerwowego czy niektórych lekarstw ( przeciwcukrzycowych, antydepresantów, hormonalnych itp.).
Medycyna oznaczyła także innych podział otyłości, uwarunkowany miejscem powstania tkanki tłuszczowej, taki jak otyłość prosta (tłuszcz gromadzi się w całym organizmie w miarę równomiernie, występuje najczęściej u osób mających problemy z waga od dzieciństwa), otyłość brzuszna (występuję najczęściej u mężczyzn, kojarzona z tzw. piwnym brzuszkiem, chociaż nie ma z piwem za wiele wspólnego, ten typ otyłości to gromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, sprzyja rozwojowi innych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca), otyłość tzw. typ gruszki (występuje najczęściej u kobiet, nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się w okolicach pośladków i ud).
Każdy typ otyłości  i praca nad zgubieniem nadmiaru tłuszczu z organizmu to trudna praca. Warta o tyle, że rezultaty zachwycą, a nabyte umiejętności w zakresie prawidłowego odżywiania, ruchu i aktywnego życia przyniosą same korzyści.

2. Przyczyny otyłości

Otyłość prowadzi często do innych chorób. Coraz częściej będąc otyłym potrzebujemy pomocy, odczuwamy przykre dolegliwości związane nie tylko z nadmiernym obciążeniem organizmu, ale i sygnałami świadczącymi o niebezpiecznym wpływie otyłości na narządy i układy naszego ciała. Często za późno zaczynamy zastanawiać się, jak to się stało, że jesteśmy grubi aż tak bardzo? Jak mogliśmy dopuścić do takiego stanu?
Przyczyny powstawania otyłości zasadniczo dzielą się na 4 podstawowe grupy: dziedziczne, fizjologiczne, psychologiczne i związane z naszym stylem bycia i życia. Dodatkowo przyczyny otyłości mogą wynikać z innych chorób, które nas dotknęły. Wtedy rzadko mamy wpływ na powrót do dawnej formy.
Czynniki dziedziczne otyłości oznaczają, że otyłość jest  zapisana w genach i nie za bardzo możemy uniknąć przybrania na wadze bez wyrzeczeń. Czynniki fizjologiczne łączą się bezpośrednio z działaniem ośrodkowego układu nerwowego, którego zaburzenia mogą wpływać na smak, zapach, ilość posiłków i na to , czego organizm potrzebuje (np. nadmierne ilości węglowodanów, białka czy tłuszczu). Czynniki psychologiczne  otyłości przedstawiają jako przyczynę jej powstawania problemy emocjonalne, samotność, otyłość traktowana jest jak uzależnienie – bez jedzenia trudno żyć, szczególnie tego mniej zdrowego, bardzo kalorycznego. Osoby z depresją zajadają problem tłumacząc zmniejszenie objawów dzięki przyjemności wynikającej z jedzenia.
Styl życia każdego z nas, bierny, siedzący, brak czasu, stres, dieta bogata w  tłuszcz i węglowodany, nieregularne posiłki, brak aktywności fizycznej która niewątpliwe zapobiega nadwadze oraz otyłości, inne nałogi (alkohol, papierosy) potęgują ryzyko wystąpienia otyłości. Taki styl życia spowalnia metabolizm, nadmierne kalorie nie zostają spalone, odkłada się tłuszcz.
Przyczyna otyłości mogą być też współistniejące choroby związane przede wszystkim z zaburzeniami endokrynologicznymi, przyjmowanie stałych leków, np. antydepresyjnych, przeciwlękowych, insuliny i kilku innych.

3. Jak otyłość wpływa na nasze zdrowie

Otyłość prowadzi do powstawania innych chorób, bezpośrednio wynikających z nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej chorego. Choroby te to przede wszystkim cukrzyca, dolegliwości naczyniowo-sercowe, nowotwory, choroby stawów i kości, zaburzenia układu rozrodczego, moczowego, zaburzenia psychologiczne.
Cukrzyca typu II jest najczęstszą występującą u 90% chorych cukrzycą, gdzie zachorowalność osób otyłych wynosi ok. 80-90% chorych. Ryzyko śmierci w wyniku tej choroby zwiększa się pięciokrotnie w przypadku mężczyzn i siedmiokrotnie, w przypadku kobiet z otyłością.
Zaburzenia związane z układem krążenia, sercem to największy odsetek zachorowań wśród chorych na otyłość. Najczęściej występują zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, podwyższenie trójglicerydów i cholesterolu we krwi, choroba wieńcowa i niewydolność serca ( otyłość przeszkadza w dalszej rehabilitacji po zawale).
W wyniku przeprowadzonych badań udowodniono, że u osób otyłych zwiększa się ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i gruczołu krokowego (u mężczyzn) i u kobiet – raka piersi, szyjki macicy czy jajników.
Wskutek nadmiernej wagi i dodatkowego obciążenia szkieletu człowieka, kości i stawów u osób otyłych częściej dochodzi do zmian zwyrodnieniowych nóg ( związane z tym są bóle, obrzęki, częściowe bezwłady i ograniczenia ruchów). Związane z tym może być także powstawanie żylaków powstających na skutek trudniejszego odpływu krwi z dolnych kończyn chorego i wypełnienia żył krwią, co  w rezultacie spowoduje powstanie żylaków. Częstym problemem wśród otyłych kobiet są problemy hormonalne, zaburzenia miesiączkowania i z tym związane problemy z zajściem w ciążę, powikłania w ciąży lub częste poronienia.
Otyli często chorują na kamicę pęcherzyka żółciowego (najczęściej ci, z otyłością brzuszną, skarżą się na problemy z nerkami. O 80 % zwiększa się ryzyko wystąpienia przewlekłej choroby nerek u osób otyłych, niż u tych o prawidłowej masie ciała ( pierwsze objawy to białkomocz).
Osoby otyłe, oprócz typowo zdrowotnych, fizycznych dolegliwości, często cierpią także psychicznie. Popadają w depresję, nie umiejąc poradzić sobie z wagą pogłębiają swój „nałóg” jedzenia. Jedzą, by choć na chwilę poczuć odrobinę przyjemności i zapomnieć o problemie, który bez świadomości pogłębiają.

4. Jak leczyć otyłość?

Otyłość jest chorobą przewlekłą, którą trzeba leczyć, by zapobiegać powstawaniu innych chorób towarzyszących i wynikających z otyłości. Ważne jest by zredukować masę ciała ale i poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne.
Wszystko to można uzyskać dzięki odpowiedniej diecie, przyjęciu innych niż dotychczas nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Kolejny etap leczenia to zapobieganie ponownemu przyrostowi wagi ciała(tzw. efektowi jo-jo)
Krok pierwszy : dieta
Dieta powinna zawierać odpowiednia liczbę kalorii, produkty nie powinny zawierać dużych dawek tłuszczów i cukrów prostych. Istotne miejsce w menu powinny zajmować owoce i warzywa, produkty bogate w błonnik, ziarna. Ogólnie dieta powinna być konstruowana w taki sposób, by chory zmniejszał dawki jedzenia, unikał podjadania i jedzenia nieregularnego ( porcje małe, o odpowiednich porach, minimum 5 posiłków dziennie z odpowiednim, sytym śniadaniem). Bardzo ważnym elementem terapii jest prowadzeni przez pacjenta zapisów na temat pokarmów, składników tych pokarmów itp. Które uświadomią i nauczą nas zdrowo się odżywiać i panować nad unikaniem przyjmowania zbędnych kalorii.
Leczenie otyłości to także odpowiednio dobrane formy aktywności fizycznej, które przy jednoczesnej utracie nadmiaru tkanki tłuszczowej, odpowiedniej diecie, przynosi same pozytywne efekty:  obniża ciśnienie tętnicze, poprawia tolerancje glukozy i profil lipidowy, wzrasta wydolność fizyczna, samoocena, redukuje się nadmierna tkanka tłuszczowa, budują mięśnie i wzmacniają kości. Należy pamiętać początkowo o niezbyt intensywnych treningach, zaczynać spokojne ćwiczenia, stopniowo zwiększając ich czas i poziom trudności, obciążenia i tempo wykonywania. Bardzo duży skutek takiego treningu, a zwłaszcza rezultaty (niestety widoczne nie za szybko – około kilku miesięcy) poprawiają samopoczucie i uwalniają od leków czy depresji. Przy zmianie trybu życia – z siedzącego na bardziej aktywny wskutek ograniczenia, np. oglądania telewizji, spaceru zamiast przejażdżki samochodem wszystkie efekty będą widoczne znacznie szybciej niż się tego spodziewamy.
Wsparcie psychologa jest konieczne w przypadku zaburzeń psychologicznych podczas otyłości, lęków czy depresji. W takiej sytuacji to będzie najważniejszy element terapii.
Dla osób, których BMI przekracza 30kg/m2 lub jest niższe, ale współistnieją choroby dodatkowe czy dieta i ćwiczenia nie przynoszą skutków, należy rozpocząć leczenie farmakologiczne. Ważne jest odpowiednie dobranie środków i nadzór lekarza.
W ostateczności, jeśli otyłość jest duża, tzw. olbrzymia (BMI przekracza 40 u osób w wieku 18-60 lat) a wcześniejsze metody leczenia nie przyniosły efektu przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne, powodujące utratę masy ciała. Zabiegi takie powinny być przeprowadzane po uprzednim wnikliwym i dokładnym zdiagnozowaniu, zapewniony musi być komfort leczenia i długotrwałej opieki po operacji.
W leczeniu otyłości najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja działania.

5. Zapobieganie otyłości

Walka z otyłością nabiera w ostatnich latach dość dużego tempa. Łatwiej jest jej zapobiegać, niż później leczyć. Ważny jest wygląd, to prawda, ale otyłość to dodatkowe ryzyko zachorowania na wiele groźnych dla życia chorób. Przy zdrowym trybie życia, regularnym wysiłku fizycznym utrzymujemy w normie wagę, dzięki czemu zmniejsza się ewentualność zachorowania na choroby serca. Dzięki przeprowadzonym badaniom wiadomo, że utrata 10 kg wagi u osób otyłych zmniejsza ryzyko zgonu o 20 %, normuje poziom cholesterolu, zmniejsza powikłania cukrzycy o 30%, a nowotworów powiązanych z otyłością aż o 40%.
Najważniejszym etapem jest poznanie choroby i przyczyn jej powstawania. Otyłość to w skrócie nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej wynikające z m.in. złego nawyku, trybu życia, często uwarunkowań genetycznych czy o podłożu psychologicznym.
Każdy powinien sprawdzić swój indeks BMI. Jeśli masz wagę idealną – wspaniale, jeśli nadwagę – powinieneś poznać skutki otyłości i zacząć walkę, by do niej nie dopuścić. Dzisiejszy styl życia większości z nas sprzyja otyłości: fast-foody, siedzący tryb życia, praca, brak czasu, nieregularne jedzenie coraz bardziej niezdrowych posiłków, podjadanie bądź jednorazowe najadanie się, częste zapominanie o śniadaniu – to przyczyny odkładania się tłuszczu.
Ważna jest zmiana przyzwyczajeń, diety na zdrową, bogatą w warzywa, owoce, ziarna i błonnik. Warto ograniczyć słodycze, napoje gazowane, alkohol, papierosy. Porcje powinny być mniejsze, a godziny posiłków jednakowe, pokarm powinien być dokładnie przeżuwany, bez pospiechu. Ważne jest śniadanie, stanowiące „zastrzyk” energii na dalszy dzień.
Uprawianie sportu pomaga spalać tłuszcz, zachować równowagę organizmu, przyspiesza metabolizm, rzeźbi i ujędrnia ciało.
Podczas takiego harmonogramu dnia ważny jest odpowiedni odpoczynek. Należy pamiętać, że człowiek powinien przesypiać około 8 godzin w ciągu doby. Tyle potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Wspomaga to nie tylko układ nerwowy, trawienny i mózg – sprawia, że czujemy się szczęśliwi i wypoczęci. Gotowi na kolejne wyzwania i aktywny, zdrowy dzień.